wtorek, 7 czerwca 2016

Jak solić z głową. Kontynuacja wpisu.

Dzisiaj dalsza część cyklu o różnych (nie)zwykłych odmianach soli. Z racji tego, że większość bohaterów tego wpisu jest Wam pewnie mało znanych obok opisu każdego rodzaju zamieszczę zdjęcie przedstawiające daną sól :)

1. Sól hawajska czerwona.  
Sól hawajska, odmiana czerwona.

Hawaiian Sea Salt, powyższa odmiana soli, zawdzięcza swój niespotykany kolor pyłowi wulkanicznemu, z którym się wymieszała. Jest skarbnicą żelaza. Oprócz koloru czerwonego, ma jeszcze kilka odmian, między innymi jasny różowy, oraz czarny. Czarna odmiana jest również wykorzystywana jako sól do kąpieli, ze względu na dużą zawartość aktywnych węgli. Czerwona sól hawajska, jest ceniona przez koneserów jeśli chodzi o intensywny, musujący smak oraz delikatny aromat ziemi. Świetnie nadaje się do przyprawiania różnego rodzaju mięs.

2. Sól francuska Gros sel. 

Sól francuska zwana jako Gros sel.

Jest to morska sól z Bretanii. Jest pozyskiwana w sposób tradycyjny od wieków, co nadaje tej soli wyjątkowy smak. Sól osiada na powierzchni ziemi  i dzięki kontaktowi z gliną ma lekko szare zabarwienie, i duże kryształy. Rozkłada się ją na specjalnie przeznaczonych do tego stołach, aby odsączyć ją całkowicie. Kiedy dokładnie przesuszy się ją na słońcu, następnie jest przenoszona i wkładana do beczek po winie ze szczepu Chardonnay. Francuscy smakosze i specjaliści od kulinariów często dodają do soli tymianek bądź bazylię aby uzyskać dodatkowy aromat.

3. Sól Maldon.

Sól Maldon.

Jest to sól pochodząca z angielskiego hrabstwa Essex. Region ten był zdolny do produkcji soli już dwa tysiące lat temu. Występuje w postaci płaskich kryształków, bądź też płatkach czy piramidkach. Przez charakterystyczny kształt trudno odróżnić ją od konkurencji. Cechuje się krystalicznym smakiem. Jest przeznaczona głównie do ozdabiania potraw, przez co można wprawić w zachwyt naszych gości.

4. Fleur de sel.


Fleur  de sel.
Jest to rodzaj soli zbieranej ze zbiorników wodnych w porze letniej. Jest królową wśród morskich soli, a przy tym jest niezwykle zdrowa i bogata w minerały. Swoją "kwiatową" nazwę wzięła stąd, że w letnie popołudnia tworzy w morzach lub oceanach, tak zwane kwiaty soli, a ponadto ma delikatny fiołkowy aromat, dzięki czemu wzbogaca smak wielu potraw. Ma przeważnie kolor biały lub żółtawy, ale również występuje w postaci łososiowej, ze względu na obecny beta karoten, który jest obecny w algach. Sól często jest mieszana z ziołami oraz skórką z cytrusów.

5. Sól peruwiańska Maras.


Sól maraska.

Sól Maras, bywa zwana również solą Inków. Pochodzi w wyżyn peruwiańskich And. Nazwa wzięła się od miejscowości Maras. Podobnie jak Fleur de sel jest suszona na słońcu. Jest to sól nieskazitelnie czysta, wolna od zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Jest skrzynią wielu wartościowych minerałów, takich jak magnez, żelazo, cynk, wapń i miedź. To właśnie dzięki nim ma lekko różową barwę.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz