wtorek, 31 maja 2016

4 doskonałe zastępniki cukru w diecie- część druga.

Dzisiaj kontynuacja poprzedniego postu o zamiennikach białego cukru. Na warsztat pójdą kolejne cztery, te bardziej i te mniej znane.

1. Fruktoza.
To znany chyba wszystkim zamiennik, cukier gronowy naturalnie występujący w owocach, oraz miodku. Cechuje się słodkim smakiem, jak to cukier oraz bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Jest o 40% mniej kaloryczny niż tradycyjny biały cukier, i ma nie duży indeks glikemiczny dlatego polecany jest cukrzykom. Po spożyciu metabolizuje się w wątrobie bez pomocy insuliny, a wchłaniany jest w jelicie cienkim. Jest teoretycznie zdrowy, teoretycznie bo tylko wtedy gdy jest spożywany w małych ilościach. Większe powodują bóle brzucha, biegunki, i zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. W społeczeństwie często występuje też nietolerancja fruktozy. Aby zapobiec spożywaniu tego cukru w nadmiarze, należy ograniczyć słodycze, ciasteczka oraz czekolady.

2. Erytrytol.
Jest czymś nowym na rynku. Przez większość ludzi bywa błędnie nazywany erytrolem. To naturalnie bezkaloryczny słodzik, powstały z glukozy, skrobi bądź glicerolu z użyciem odpowiednio dobranych do tego drożdży. Nie wchłania się w przewodzie pokarmowym, tylko jest od razu wydalany z moczem. Występuje w naturalnej postaci w owocach, takich jak: melon, gruszka. A także  w owocach morza oraz algach morskich. 

3. Ksylitol.
Jest cukrem prawie idealnym. Dlaczego prawie? O tym dowiemy się później. Ksylitol jest pozyskiwany z brzozy, przede wszystkim w Finlandii, ponieważ  wymaga dużej ilości drewna do produkcji a tam  jest go pod dostatkiem. W postaci naturalnej występuje w owocach, warzywach oraz grzybach. Spowalnia rozwój płytki nazębnej, chroni dziąsła, płukanie nim ust ( płynna postać ) jest polecane przy infekcjach jamy ustnej. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Wzmacnia naszą odporność. Ma bardzo mały indeks glikemiczny, nie wzmaga apetytu. Ułatwia przyswajanie wapnia. Jest również bardzo zalecany przy różnych  dolegliwościach przewodu pokarmowego, np. Helicobacter Pylori, przy wrzodach żołądka. Lecz jest spożycie w nadmiernych ilościach powoduje efekt przeczyszczający. Z tego względu jest polecany raczej osobom dorosłym, i należy pilnować dopuszczalnej dziennej dawki. Jest odporny na wysokie  temperatury, więc świetnie sprawdzi się przy wypiekach, bądź też deserach.

4. Melasa buraczana.
To nic innego jak sok z buraka cukrowego, który dawniej używało się po prostu za produkt uboczny przy produkcji białego cukru. Dziś, doskonale nadaje się do dosładzania wypieków, a nawet do jedzenia łyżeczką samego. Cechuje ją karmelowy smak.   Ma sporą zawartość substancji odżywczych, zawiera kwas foliowy, wapń, żelazo, potas oraz liczne witaminy z grupy B. Jego spożywanie przyczynia się do poprawy wyników krwi, wobec tego jest polecany osobom z anemią, kobietom w ciąży, którym potrzebny jest kwas foliowy oraz sportowcom w celu regeneracji. 


1 komentarz:

  1. Jak zwykle na najwyższym poziomie ;) Super się ciebie czyta :)

    OdpowiedzUsuń