sobota, 28 maja 2016

Jak solić z głową, czyli o gatunkach soli.




Co to  jest ta sól?  Okiem chemika to nic innego jak NaCl, czyli mówiąc naszym językiem chlorek sodu. Nasz organizm nie wytrzymałby długo bez niej, tak jak bez wody. Racjonalnie używana nie szkodzi, a wręcz pomaga, ponieważ zawiera dużo cennych pierwiastków jak sód i potas, oraz jod regulujący pracę tarczycy. Jednakże powszechnie dostępna najzwyklejsza sól kuchenna, jest pozbawiona tych wyżej wymienionych cennych dla nas składników. Stosowana w nadmiarze jest traktowana przez organizm jak intruz, nasze ciało chce jak najszybciej się jej pozbyć i w tym celu zużywa wodę komórkową w bardzo dużych ilościach, czego następstwem może być: osłabienie pracy nerek, cellulit tak nie lubiany przez kobiety, oraz przedwczesne starzenie się. Możemy temu zapobiec włączając w codzienne życie lepszą gatunkowo sól. Jaką? Zapraszam do lektury :)

1. Sól kamienna:
Jest ona znacznie zdrowsza od soli kuchennej, a to dlatego, że ma swoje źródła głęboko pod ziemią. Zawiera naprawdę dużo pierwiastków takich jak: chrom, wapń,  miedź, mangan. W odróżnieniu od soli kuchennej nie jest sztucznie oczyszczana. 

2.  Sól morska:
Jak sama nazwa wskazuje, jest pozyskiwana z mórz i oceanów. Proces następuje poprzez odparowanie wody morskiej/oceanicznej. Zawiera całą skrzynię mikroelementów. Obfituje w jod tak niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, która reguluje gospodarkę hormonalną. I zawiera jedynie 34% chlorku sodu. 

3. Sól himalajska: 

Pewnie chodząc między sklepowymi półkami i zastanawiając się czy czegoś nie zapomnieliście kupić, spotkaliście się z solą o lekko różowej barwie. Tak, to właśnie sól himalajska. Wydobywana jest z ogromnej głębokości, po występujących przed wieki zbiornikach wodnych, leżących u podnóży Himalajów. Sól naturalnie schła na słońcu. Jest wolna od wszelakich zanieczyszczeń. Zawiera ponad 80 ważnych minerałów oraz pierwiastków.

4. Sól indyjska- Kala Namak:
Ma nietypową dla soli barwę, albowiem czarną. Cechuje się posmakiem siarki, oraz zapachem "jajka". Służy najczęściej do przyprawiania indyjskich potraw, sosów, sałatek, a także owoców. Zawiera 89% chlorku sodu, czyli tyle co sól kuchenna. Cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród wegan, dzięki temu, że imituje smak gotowanego jajka, można używać jej na wiele sposobów. 

Gorąco zachęcam do przekroczenia granic i wyjścia poza schemat doprawiania potraw solą kuchenną. Za jakiś czas zamieszczę dalszą część cyklu dotyczącego rodzajów soli.




3 komentarze:

  1. Mam w domu 3 pierwsze rodzaje, o 4 już słyszałam, ale nigdy jeszcze próbowałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem w kuchni jest sól morska, i takowej używam. Wystarcza na długo, ponieważ solimy sporadycznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bym bardzo chętnie spróbował Kala Namak.

    OdpowiedzUsuń